-

İskenderun Nihal Atakaş Camii

Cami Adı: İskenderun Nihal Atakaş Camii

Caminin Yapıldığı Yer: Hatay, İskenderun

Seviyesi: Projeleri hazırlanmaktadır.

Cami Hakkında:

İskenderun Nihal Atakaş Camii, İskenderun sahilde Cengiz Topel Caddesi ile Atatürk Bulvarı ve İsmet İnönü Caddesi kesişim noktasında dolgu alana yapılıyor. Lokasyonu göz önünde bulundurulduğunda önemli bir prestij projesi niteliğindedir.

Cami, merkezi kubbe etrafında dört tonozdan oluşmaktadır. Giriş cephesinde bir sivri taç kapı yorumu ile kademelenerek inen ikişer kubbe deniz cephesinde piramidal bir etki yaratarak güçlü bir giriş cephesi oluşturmaktadır. Klasik kütlelerin modern yorumu ile Osmanlı-Selçuklu öğeleri barındıran bir kompleks olarak estetik bir farklılık oluşturulmaya çalışılmıştır. Cephelerde sivri kemerli büyük pencerelerle aydınlık ve ferah bir iç mekan algısı oluşturulmuştur.

Caminin ana kubbe yüksekliği 26 metre, çapı 18 metre olarak inşa edilecektir. Camide 40 metre yüksekliğinde tek şerefeli iki adet minare bulunmaktadır. Cami yaklaşık 1800 metrekare alana sahip olup camide aynı anda 2 bin 500 kişi ibadet edebilecektir. Zemin oturumu bin 500 metrekare olan yapının mahfil katla beraber toplam inşaat alanı yaklaşık bin 800 metrekaredir.

Cami Görselleri: